

| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Power Dissipation | 350 mW |
| Max Collector Current | -600 mA |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | -60 V |
| Collector Base Voltage (VCBO) | -60 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | -400 mV |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | -5 V |
| Max Cutoff Collector Current | -20 nA |
| Transistor Type | PNP |
Stock: 643
Distributors
pcbx
Unit Price$0.01440
Ext.Price$0.01440
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.01440 | $0.01440 |
| 10 | $0.00720 | $0.07200 |
| 50 | $0.00644 | $0.32200 |
| 100 | $0.00576 | $0.57600 |
| 500 | $0.00515 | $2.57500 |
| 1000 | $0.00461 | $4.61000 |
| 3000 | $0.00412 | $12.36000 |
| 5000 | $0.00376 | $18.80000 |
| 10000 | $0.00343 | $34.30000 |
